Kupte si kvalitní hodinky na Helveti.cz. Specializujeme na značky Seiko, Victorinox, Wenger, Traser a další.

Historie snowboardingu

Snowboarding se řadí k nejrychleji se rozvíjejícím sportům na světě. Toho si snadno všimnete na horách, kde v současnosti jezdí prakticky stejné množství snowboardistů jako lyžařů. Ještě před čtyřmi či pěti lety lyžaři několikanásobně převažovali. Kam až vlastně sahají kořeny snowboardingu, který dnes tak úspěšně vytlačuje tradiční lyže?


                

Snowboard je pro nás dnes už naprostou samozřejmostí, ale víte, kdy začala jeho masová výroba? Kdo vlastně snowboard vymyslel? Asi vás překvapí, že historie snowboardingu sahá až do roku 1914, USA. Roku 1981 se poprvé snowboard objevil v Evropě - ve francouzských Alpách.


Snowboarding ve světě

1914

Rakušan Toni Lenhardt jezdil v Alpách na svém Monogliteru. Můžeme ho tedy spíš považovat za snb - prapředka.


1929

Američan M. J. Burchett vyřízl z dřevěné desky širokou lyži a nohy si k ní přivázal prádelní šňůrou nebo řemeny z opratí.


1965

Snurfer je název prvního snowboardu, který ze dvou spojených lyží vyrobil S. Poppen pro svou dceru Wendy. Jezdec stál na desce a dlouhé prkno řídil šňůrou upevněnou ve špičce. Takto zhotovený "snowboard" mnoho Poppenových přátel obdivovalo, proto si ho nechal patentovat a práva prodal kuželkářské firmě Brunswick. Snurfer měl velký komerční úspěch, přestože byl považován za hračku pro děti. V prvních letech se ho prodalo přes půl milionu kusů. Od roku 1968 Poppen organizoval snuferské závody, na kterých se objevoval i Jake Burton, který od roku 1972 jezdil na snurferu s vázáním z gumových pásků.


1969

V New Jersey se experimentátor a jezdec na bufetových podnosech :) Dimitrij Milovich setkal se surfařem Waynem Stovekinem, který mu předvedl první nákresy snowboardu s konstrukčními prvky vycházejícími z výroby surfů a lyží. Milovich pracoval dál na vývoji laminátové desky, kterou si nechal jako základ snowboardu v roce 1973 patentovat. Po velkém ohlasu článků o nových zimních sportech založil firmu Winterstick. Začal vyrábět dva základní modely snowboardu - snowboard s kulatým a vlaštovčím "ocasem". po roce 1978 prodával Milovich snowboardy v 11 státech USA. V zimě 1981 se jeho týmoví jezdci objevili ve francouzských Alpách. SwallowTail získal Regis Rolland, který začal jezdit v produkcích lyžařských filmů a předvedl tak snowboarding Evropě. V letech 1969-1972 se pokoušel získat patent na obdobu Snurferu Bob Weber. Jeho 90 cm dlouhý Skiboard z polyetylénu opatřil později protiskluzným povrchem z koberce a hliníkovými hranami Tom Sims.


1977

Zcela průlomový rok pro snowboarding. Jake Burton vyhrál snurferské závody na vlastním prkně vyrobeném z laminovaného dřeva, s vázáním z gumy. V témže roce představil ve Vermontu kolekci moderních prken Backhill v ceně 88 dolarů. Tom Sims mu konkuroval se snowboardy vlastní značky za 40 dolarů. Jeho spolupracovník - Chuck Barfoot - vyrobil v roce 1978 první snowboard ze sklolaminátu a později založil vlastní firmu. Mike Olsen přihlásil do školní soutěže vlastnoručně vyrobený snowboard a dál experimentoval až do roku 1984, kdy založil společnost Gnu.


1980

Firmy Burton, Sims a Winterstick zavedli do výroby snowboardů lyžařskou technologii P-Tex. Na alpský styl se orientovala firma Burton. Freestyl snowboardingu dával přednost Sims. Winterstick měl nejblíže k freeride snowboardingu a jeho prkna byla ideální k jízdě v hlubokém prašanu. Díky komerčnímu úspěchu v USA se snažily firmy proniknout i na evropský trh. Firmu Snurfer koupil Chris Sanders. Začal vyrábět snowboardy Avalanche. V roce 1982 už prodával tři modely snowboardů z moderních laminátů.


1983

První pevné plastové vázání Jeffa Grella bylo navrženo pro freeride snowboarding podle skeletu lyžařských bot.


1984

Jediná firma v Evropě - HoogerBooger - vyráběla race bordy s asymetrickou patou. Evropská scéna se orientovala spíše na alpské disciplíny, prkna měla tvrdá vázání pro lyžařské boty. Na trhu se zásluhou surfařské značky Ocean Pacific objevilo speciální oblečení pro snowboarding.


1985

Sims představil první freestylový model snowboardu. Americké pojišťovny ve strachu ze sebevražedného sportu stále omezovaly jeho rozvoj. Jen 7% lyžařských středisek v USA povolilo na sjezdovkách jízdu na snowboardu! V Alpách honili hodného lyžaře Jamese Bonda (A Wiev to a Kill) zlí banditi na snowboardech.


1987

Chuck Barfoot začal vyrábět double-kick snowboard se stejným tvarem špičky a paty.
Snowboarding u nás

1981

Luděk Váša uvedl snowboarding do Československa. U prvních snowboardů byla základem silná betonářská překližka (později slabá buková), která se ve vrstvách s laminátem lepila v primitivních formách. Většinou se s rozměry a materiály immprovizovalo. Vášovy plánky se půjčovaly po celé republice. První modely snowboardu - včetně loga - byly okopírované Burtony, s výřezem do vlašťovky na patě. Vázání se vyrábělo z kůže nebo gumy. Buď se noha volně zasunula do kapsy jako na vodních lyžích, nebo přivazovala řemínky. Jezdilo se většinou v prašanu, protože na tvrdém sněhu se prkno nedalo ovládat. Po stranách na patě a uprostřed za vlašťovkou trčely totiž ze skluznice tři (1 - 2 cm vysoké) nože, které "držely stopu".


1984

Od tohoto roku se pravidelně jezdilo mistrovství ČSS. Ačkoli komunisti neměli rádi shromažďování ideologicky narušených existencí, skejťáky nechávali na pokoji.


1986

V mládežnických časopisech se občas objevily články o "sněžných prknech", o stylu jízdy, výsledky závodů, ale i návody na výrobu. O snowboardingu toho z ciziny už prosáklo tolik, že snowboardy vypadaly pořád lépe. Scéna se rozšířila, na hory jezdilo se snowboardem čím dál víc lidí. Československá televize uvedla památnou reportáž o výrobě snowboardu a následný rozhovor Přemka Podlahy s Luďkem Vášou v Receptáři nejen na neděli :) .


1988

5. března se uskutečnily závody SkolHo'88, v Černé Říčce v Jizerkách. Obří slalom a speciál se jely po dvou kolech za asistence kamer Československé televize. Na jaře se vydali extrémní jezdci do extrémních podmínek v rumunských Transylvánských Alpách.


1989

Došlo k rozsáhlé medializaci snowboardingu, kupodivu už bez souvislosti se skateboardingem, zato v ideologickém stylu Svazu mládeže. Mistrovství ČSSR proběhlo na Klínovci, s mezinárodní účastí a báječným počasím.


1990

Po změně režimu nabral rozvoj snowboardingu vyšší obrátky. Firmu už podnikaly oficiálně, i mimo snb scénu se natrhu objevovalo dost potřebných věcí. Na jaře se náhradou za neuskutečněné zimní závody jel ojedinělý slalom na umělé sjezdovce v Praze na Proseku.


1991

Tým firmy Rook vyrazil do Nepálu, do Himálají. Na snb campu v Tatrách zazářil roller David Horvát a zastínil tak i účast hlavní hvězdy - Graiga Kellyho.
Snowboarding zaznamenal jako jeden z mála sportů během poměrně krátké doby obrovský posun. Od amatérských pokusů s vodními lyžemi k moderním technologiím a marketingovým strategiím.
Ale i přes obrovský komerční úspěch v něm pořád zůstává, jako na úplném začátku, ta zásadní radost z ježdění!Článek inspirován webem: http://www.volny.cz/snbsf/
Warning: file_get_contents(http://helveti.cz/im/code.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data/web/virtuals/71909/virtual/www/domains/snbcz.com/index.php on line 142