Kupte si kvalitní hodinky na Helveti.cz. Specializujeme na značky Seiko, Victorinox, Wenger, Traser a další.

Stavba snowboardu


Máme tři různé způsoby výroby:

 • pěnový způsob (pomocí vstřikování)
 • kombinovaný způsob
 • sendvičový způsob s dřevěným jádrem

Pěnová stavba

vrstvy:

 1. ABS folie(potisk, lak)
 2. GFK nebo Alu plech
 3. GFK-laminát, uhlík, kevlar
 4. PU-tvrzené pěnové jádro
 5. PE-skluznice
 6. fenolové nebo ABS boky
 7. ocelové hrany

Dřevěné jádro

vrstvy:

 1. ABS folie(potisk, lak) 2.GFK-laminát, uhlík, kevlar
 2. GFK nebo Alu plech
 3. antivibrační guma
 4. dřevěné jádro
 5. PF-skluznice
 6. ocelové hrany
 7. fenolové nebo ABS bokyZakončení hran snowboardu

K čemu vlastně takové zakončení hran slouží? Jeho hlavním úkolem je zabraňovat vnikání vody do jádra a dále chránit jádro z boku proti případnému proražení o předmět, do kterého jezdec občas narazí.

Nyní si probereme možnosti zakončení hran snowboardu. Jistě jste si v předchozím textu všimli záhadného slovíčka Sidewall. No a právě toto slovíčko není ničím jiným než pojmenováním jednoho ze způsobů ukončení hran. V podstatě se dá říci, že máme tři způsoby zakončení hran: CAP prkna, MONOCOQUE prkna a již zmiňována prkna se SIDEWALLY.


CAP

Tato technologie výroby je nejnovější a v současné době nejvíce preferovaná. Jak vidíte u této technologie jde o uzavření jádra do takzvaného torzního boxu (uzavřený obal kolem jádra), který vzniká spojením horní a dolní vrstvy skelného vlákna. Tak vzniká neprodyšná schránka okolo jádra, která má vynikající vlastnosti. CAP prkna jsou pevnější, lépe ovladatelná, mají skvělou ochranu jádra před vodou a antivibrační schopnosti (ty však pozná jen velmi zkušený jezdec). Jejich jedinou nevýhodou je to, že pokud se vám podaří snowboard ze strany naseknout, máte proti prknu se Sidewally větší šanci proseknutí až na jádro. Tím se silně poruší struktura snowboardu. Pokud k něčemu takovému dojde, je nutno prkno vyřadit, protože jinak dojde k průniku vody do jádra, které začne pracovat, a tím se prkno zničí.

Jak již bylo řečeno, CAP technologie funguje na principu uzavření jádra do neprodyšného torzního boxu, který vzniká spojením horní a spodní vrstvy skelné vaty. To ale není tak docela pravda, protože na špičce a na patě ( takzvané nosey ) nejsou tyto vrstvy spojeny, je zde pouze pěnová nebo plastová výplň. Takovéto provedení špičky a paty je sice mírně náchylnější k pronikání vody do jádra, ale naproti tomu je podstatně odolnější vůči proražení a praskání, a to je u špičky a paty velice důležité, protože tyto části snowboardu jsou nejvíce namáhány.

Bohužel se na trhu sem tam objevují snowboardy s označením CAP, ale o CAPy se ve skutečnosti nejedná. U těchto snowboardů totiž není splněno základní pravidlo CAPových snowboardů, tedy spojení horní a spodní vrstvy skelné vaty. Na místo toho jsou strany vypěněny a přetaženy vrstvou ABS tak, aby na první pohled vypadaly jako CAPy. Pro kupujícího je smůla v tom, že zda se jedná o CAP nebo nikoli, pozná jen profesionál a mnohdy ani ten ne.


MONOCOQUE

Tato konstrukce vychází také z principu torzního boxu a je velmi podobná technologii CAP. Na rozdíl od CAPu je u MONOCOQUE torzní box opravdu neporušený. Tedy horní i spodní vrstva skelné vaty je spojena po celém obvodu snowboardu včetně špičky a paty. Proto se této konstrukci někdy říká CAP 360(jako 360 stupňů dokola) nebo FULL CAP. Její předností je naprosto skvělá ochrana před vniknutím vody do jádra. Naopak její nevýhodou je nejmenší ochrana proti naseknutí a odolnost proti praskání při větším namáhání špičky a paty. Právě zde vzniká největší problém této technologie, protože pokud vám špička nebo pata praskne, většinou dojde k uštípnutí celé části noseu. Pokud dojde k naprasknutí noseu u zbylých technologií většinou zůstane nose pohromadě.

Díky velké podobnosti CAPů a MONOCOQUE se často debatuje o tom, co je lepší. Každá z konstrukcí má své přívržence, kteří poukazují pouze na klady, i zapřísáhlé odpůrce, kteří naopak zdůrazňují pouze zápory. Pravdou však zůstává, že zatímco MONOCOQUE má lepší odolnost vůči pronikání vody do jádra, CAP je odolnější vůči proražení a praskání noseů.


VERTICAL SIDEWALL

Tento typ je ze všech tří konstrukcí nejstarší a v několika vlastnostech dosud nepřekonaný. Jeho hlavní výhodou je dosud nepřekonaná odolnost vůči proražení snowboardu. Naopak jeho nevýhodou je ze všech tří popsaných technologií nejmenší odolnost vůči pronikání vody do jádra. Náklady na výrobu prken jsou menší než u ostatních konstrukcí, a tak i přes některé nedostatky jsou tyto snowboardy stále používané.

Principem Sidewallu je vytvořit okolo jádra pomocí plastového pásku ochrannou vrstvu, ke které se přilepí horní i spodní vrstva skelné vaty, a tím je zabráněno pronikání vody do jádra. Pro Sidewally se používají různé plastové materiály jako například: ABS, polyethylen, fenol, případně i polyuretanová pěna (pak jsou to takzvané snowboardy s pěněnými Sidewally). To proč je Sidewall nejodolnější vůči proražení je na první pohled zřejmé. Na rozdíl od CAPu nebo MONOCOQE totiž nemá boční strany zúžené, a proto snáz odolá nárazům. Dalším důvodem je také to, že tloušťka Sidewallu bývá větší než tloušťka horní vrstvy ABS, která je u CAPů a MONOCOQE přetažena přes strany.


ROUND VERTICAL SIDEWALL

Tato technologie byla patentována firmou BURTON, a jde o jednu z nejlepších konstrukcí, která je v dnešní době na trhu. Tato technologie kombinuje klasický Sidewall s CAPem.

Na první pohled toto prkno nepoznáte od CAP. Jeho přednostmi je jak vytvoření torzního boxu spojením horní a spodní vrstvy skelné vaty (perfektní ochrana před pronikáním vody do jádra), tak vyztužení boku pomocí Sidewallu z ABS nebo polyuretanové pěny (lepší ochrana proti proražení než u klasických CAPů). I když ochrana před proseknutím není tak dokonalá jako u klasických Sidewallů (snowboard je po stranách stažen až ke skluznici a v tomto místě klade vniknutí předmětu podstatně menší odpor), jde o velmi dobrou technologii. Nutno podotknout že i cena je přizpůsobena naprosté špičce a tyto snowboardy rozhodně nejsou určeny začátečníkům.


Warning: file_get_contents(http://helveti.cz/im/code.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data/web/virtuals/71909/virtual/www/domains/snbcz.com/index.php on line 142