Kupte si kvalitní hodinky na Helveti.cz. Specializujeme na značky Seiko, Victorinox, Wenger, Traser a další.

Styly jízdy na snowboardu


Freestyle snowboarding

Zahrnuje v sobě hlavně jízdu v neupravených terénech, nejrůznější skoky, otočky, salta a jiné triky, ježdění ve snowparcích a také snowboarding v halfpipe (U-rampa) a zdolávání překážek všeho druhu.


Při freestyle snowboardingu je potřeba získat maximální volnost pohybu při zachování dobré ovladatelnosti snowboardu. Proto se používají měkké boty, freestylová vázání s nízkými opěrkami a snowboardy s nosey (čti nousy - jakési ohyby na koncích prkna) vpředu i vzadu.Mezi freestylové závodní disciplíny patří:
detail
  • halfpipe (U-rampa) - jezdec se snaží udělat co nejvíce co nejobtížnějších triků
  • airstyle - jeden velký skok na kterém se snaží závodník udělat co nejobtížnější trik či kombinaci několika najednou
  • slopestyle - jízda s kopce s několika menšími skoky a hrboly, opět snaha o provedení co nejobtížnějších triků, zde se však hodnotí i styl jízdy. V těchto disciplínách se nehodnotí rychlost jízdy, nýbrž kvalita a obtížnost skoků. Tento styl je oblíben především mezi mladými přívrženci tohoto sportu.


Carving snowboarding

Krotí jej sjezdaři, kteří si libují v jízdě po upravených sjezdovkách, maximální rychlosti, řezaných obloucích a prudkých zatáčkách. Důraz je zde kladen hlavně na maximální přenos síly na hranu snowboardu.


Zde se používají naopak tvrdé boty (přezkáče) a tvrdé vázání a sjezdové snowboardy s nosem pouze vepředu (zadní není třeba, protože sjezdaři většinou nejezdí pozadu). Tento jízdní styl je k vidění především v Rakousku, Francii a Evropě vůbec. A také co se závodů týká jsou v carvingových disciplínách Evropané lepší než Amíci.


Carvingové disciplíny jsou:
  • sjezd
  • slalom
  • super-G
Tyto disciplíny jsou stejné jako u lyžování. Snowboarding má navíc:
  • paralelní slalom
  • duální super-G
Jezdí je vždy dva závodníci najednou, rychlejší vyhrává.


Freeride snowboarding

detail

Je asi nejpopulárnějším stylem snad díky tomu, že je tolik uvolněný. Je kombinací freestylu a carvingu. Představuje volnou jízdu po širokých pláních, ale i upravených sjezdovkách, sjíždění strží a hlavně sem patří extrémní snowboarding (něco jako skialpinismus na snowboardech).

Umožňuje použití všech druhů bot i vázání, freeridové snowboardy jsou pak střední cestou mezi vyhraněnými styly (kompromis mezi pružným freestylovým a tuhým carvingovým snowboardem. Důvodem, proč mnoho lidí opustilo lyže a nazulo feerideové prkno, je i skutečnost, že naučit se na snowboardu jezdit v hlubokém sněhu není nic příliš obtížného a zvládne to i průměrný jezdec.

A uznejte - není to krása brázdit panenské svahy plné prašanu?Do freerideových závodních disciplín můžeme zařadit:
  • bordercross - je to jakýsi motokros na prknech, kdy závodníci startují ve skupinách na trať plnou překážek a vyhrává ten, kdo se dostane nejrychleji dolů.
Warning: file_get_contents(http://helveti.cz/im/code.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data/web/virtuals/71909/virtual/www/domains/snbcz.com/index.php on line 142