Kupte si kvalitní hodinky na Helveti.cz. Specializujeme na značky Seiko, Victorinox, Wenger, Traser a další.

Péče o snowboard

Každý snowboardista by měl vědět, v jakém stavu se jeho prkno nachází. Je velký rozdíl, je-li prkno v udržovaném stavu, nebo nikdy nevidělo vosk a pilník. Zejména mokrý sníh dokáže být záludný a špatné navoskování může totálně zkazit den ježdění. Další částí, o kterou je důležité se starat, jsou hrany. Ostře nabroušené hrany usnadňují provádění oblouků, a to hlavně na tvrdém a zledovatělém sněhu. S tupými hranami je řezání oblouků obtížnější, protože prkno často podkluzuje. Pokud nemáte v plánu válet se půlku času na sněhu, pečujte o své hrany s láskou.


Broušení hran

Před broušením hran je třeba odstranit různé výstupky, ztvrdlé částečky a roztřepené kraje (ostřiny). Nejsnadnější je použít jednosečný pilník (má pouze jednoduché drážkování ne dvojité - křížené). Jde o to, že tento pilník pouze odebíra malé množství kovu a při správnem nastavení úhlu tak může vyrobit špičku hrany. U normalního dvousečného pilníku na kov, jak jej každý zná, se při jednom pohybu zároveň materiál odebírá a hned také tupí druhým břitem! Dejte taky pozor, abyste nepoškodili hrany a nezbrousili jejich úhel. Základna hrany se ostří pilníkem, který držíte naplocho a pilujete od špičky k patce. Nejdůležitější, ale hlavně nejpoužívanější částí je úsek pod vázáním. Na hrany zde působí nejvyšší tlak, a proto by tato část měla být stále ostrá. Je lepší zkontrolovat ji častěji, než riskovat problémy na sjezdovce.


(za upozornění děkujeme Benymu)

Voskování

péče o snowboard

Prvním krokem před voskováním je důkladné očištění skluznice. Pomocí žehličky rozetřeme čisticí vosk. Ještě než se vosk ochladí a ztuhne, musí se stáhnout škrabkou z plexiskla. Tím se zaplní i případné rýhy.

Nejdůležitější pro úspěšné voskování je volba správného vosku, který odpovídá sněhovým podmínkám. Výběr vosku závisí na teplotě sněhu, ale pokud snowboard nepřipravujete na závody, stačí vosk universální. Vosky je možné nanést dvěma způsoby: vtíráním nebo zažehlováním. Doporučuji vosk zažehlit, je to funkčnější a trvanlivější.


Jak na to:

Nejprve si zkontrolujte, je-li prkno suché a čisté. Nakapejte rozehřátý vosk na skluznici, zažehlete jej po celé ploše a nechte zaschnout. Žehličkou pohybujte rychle, aby se skluznice nespálila. Chcete mít prkno lesklé, hladké a pěkně klouzavé? Pak musíte vychladlý vosk seškrábnout plastovou škrabkou. Abyste měli při jízdě co nejmenší odpor, doporučuji stahovat vosk od špičky k patce.

Ostatní údržba

Kromě broušení a voskování prkna je nutné starat se o další věci. Častým problémem je povolování šroubů, které drží snowboardové vázání. Před jízdou je raději překontrolujte, abyste nemuseli absolvovat dlouhý výstup s nefunkčním vázáním. Úplně ideální je vozit s sebou kapesní šroubovák. Další věcí, kterou je dobré ohlídat, jsou přezky (u freestylového vázání). Proto nejste-li na prkně, mějte vázání zapnuté a sklopené. Tím se vyvarujete zbytečnému zlomení přezek.
Warning: file_get_contents(http://helveti.cz/im/code.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data/web/virtuals/71909/virtual/www/domains/snbcz.com/index.php on line 142